Astar Boya

Astar Boya ( Badana )

Duvarları boyamak için kullanılan sulandırılmış kireç veya Astar boyaya Badana denir.

Alm. Tünche, Fr. Badigeon, İng. Limewash. Bina duvarlarına fırça veya püskürtme ile sürülen kireç şerbeti veya Plastik boya. Eskiden evlerin temizliği kireç Badanalarla yapılırdı. Bugün ise kireç Badanalar bilhassa büyük şehirlerimizde yerini plastik badana ile duvar kağıtlarına bıraktı. Badana genellikle kıştan çıkış dönemlerinde ihtiyaç duyuluyorsa sadece senede bir kere yapılması uygundur. Eğer duvarlar kirlenmemişse bu birkaç senede bir tekrarlanır. Binaların dışlarına yapılacak badanalarda ısı önemlidir. Bu sebepten ötürü soğuk havalarda ve genelde 10 derecenin altında badana yapılması uygun olarak görülmez.

 

Evin içinde odalarda yapılan badanalarda rüzgar ve Hava akımına dikkat edilmelidir. Çünkü hava akımı ile oluşan rüzgarın çabuk kurutması sebebiyle yapılan badana da lekelenmeler ve dalgalanmalar meydana gelebilir. Kapı ve pencerelerin kapalı olması buna mani olmaktadır.

Duvarda ve tavanda kullanılan badana iki başlık altında çeşitlendirilir. Bunlardan biri kireç, diğeri plastik badanadır.

Kireç Badana

Kireç badanası: Bir oda için ortalama 2-3 kg temiz ve beyaz kireç, genişçe bir kapta su ile söndürülür. Yalnız bu iş ev içinde yapılmamalıdır. İçerisinde kimyasalla bulunduğu için oluşacak olan patlamalar insan cildinde yanıklara sebep olabilir, evin içerisinde kirlenmelere sebep olur. Sönen kireç dinlendirilir. Badananın çıkmaması için içine % 3 oranında şap veya Tuz konur. Badana yapılırken ilk katın duvar tarafından iyice emildiğine emin olunmalıdır. İkinci ve üçüncü kat badanalar ilkinden biraz koyu olur. Piyasada hazır kireçli badanalar satılmaktadır. Bu kireç belirli oranda su ile karıştırıldığı durumda hazır hale gelir. Kireç badana genellikle  kıl, plastik türlerindeki fırça kullanılarak veya püskürtme yöntemi ile yapılır.

Plastik Boya Badana

Plastik Boya badana: Hazır satılan plastik boyalarla yapılır. Fırçaları ayrıdır. Plastik badananın en büyük özelliği sürülen yüzeyi iyi koruması ve istenildiği zaman ıslak bezle silinmesidir. Bu, ev halkı için büyük kolaylık sağlar. Kirece nazaran daha pahalı olmasına rağmen uzun ömürlü olması ve dayanıklı olması sebebiyle daha çok tercih edilir.